JSF JavaServer Faces

Recep May 16, 2013
0 people like this post

JavaServer Faces, Java tabanlı web uygulamaları için geliştirilmiş sunucu taraflı bir framework’dür (Özellikle bu noktanın üzerinde durmak gerekir ki, Jsf bir “component library” değildir, komponentleri üzerinde çalıştırabilecek bir implementation yada framework’tür.). MVC mimarisini yapısında bulundurur. JSP gibi JavaServlet üzerinde çalışır ancak, JSP’ye sonradan eklemek zorunda kaldığınız kütüphaneleri ile de entegredir.  Son çıkan 2.x.y bandından sonraki versiyonları özellikle developer için büyük kolaylıklar getirdiğini söyleyebiliriz. Bunlar :

1-Kolaylıkla yeni web sayfası yaratma,

2-Farklı komponent kütüphaneleri ile zenginletirilebilir web sayfaları,

3-Sunucu taraflı verilere bind edilebilmesi ve dolayısıyla sunum ve model katmanlarının birbirinden ayrılması,

4- Tekrar kullanılabilir komponent geliştirebilme

5-Yine sunucu taraflı metotların rahatlıkla çağrılabilmesi, sayfalar arası navigasyonların kolaylıkla yapılabilmesi,

gibi bir çok özellik sayılabilir.

Bir Jsf uygulaması, yapısında tam olarak şunları bulundurur :

1-Komponentlerin uyumlu dizildiği (well-formed)  web sayfaları , (welcome.xhtml gibi..)

2-Sayfalara komponent eklemek için kullanılan etiketler, (p:commandButton gibi..)

3- Komponentlerin, etiketlerin değerlerinin eşleştirildiği (value’ların bind edildiği) Managed-Bean‘ler; içlerinde POJO nesnelerini rahatlıkla kullanılabilir.

4-Web deployment descriptor, web.xml (üzerinde daha sonra duracağız)

5- İsteğe bağlı olarak, bir veya daha fazla  faces-config.xml dosyası. İçinde navigasyon kurallarının belirlendiği, managed-bean’lerin scope’larını belirleme gibi ayarlamaların yapıldığı, custom komponentlere ait spesifikasyonların bulunduğu bir dosyadır.

6- İsteğe bağlı olarak, kullanıcı tanımlı nesneler (custom objects) Kullanıcı tanımlı komponent, converter, validator, listener gibi…

7- İsteğe bağlı olarak, kullanıcı tanımlı nesneleri web sayfalarında kullanmak için geliştirilebilen, etiket‘ler, (<re:myButton smiler=”herlips” gibi 🙂 )

Facelet Nedir ?

Facelet, html template’lerini kullanarak, Jsf sayfalarını tanımlamaya yarayan Java teknolojisidir. Varsayılanda, Jsf’in içinde gelir. Yani ekstra jar eklemenize gerek kalmaz. Peki faydası nedir ? EL (expression language) desteği vardır, Jsf sayfalarında template olusturma işlerini kolaylaştırır. Hızlıca derlenir ve render olabilir. Compile-time EL validasyonunu sağlar. Komposite komponentlerinizi, custom namespacelerinizi destekler.

Facelet görünümleri genellikle XHTML sayfalarında sağlanır ve çeşitli komponent namespace’lerini kullanarak, sayfalarınızı geliştirmenizi destekler. Kısacası, JSF’in önyüz tarafını standartlayan, yöneten, beyin takımıdır.

[singlepic id=9 w=620 h=440 float=]

Kaynak : oracle.com

( 2973 )

Category: JSF, JSF
  • 1
  • 725

Leave your comment

Comments (1 people commented this post)

  • avatar image

    Nevzat Akkaya

    July 29, 2013 Reply
    Güzel bir giriş olmuş, elinize sağlık.