Primefaces – p:ajax Kullanım Durumları

Recep May 9, 2013
0 people like this post

Bilindiği gibi komponent kütüphaneleri ajax tabanlıdır. Arka tarafta JavaScript&Java adeta dans ederler. Bu nedenle developerların bu request-response yönetimini iyi bilmeleri gerekir.  Peki bu yönetimde, p:ajax nerelerde kullanılır :

1- Art arda gelen sıralı ekranlarda, yani bir işlem yapıp diğerine gittiğiniz, sonra “vazgeç” yada “kaydet” gibi butonlarda tekrar bir önceki ekrana dönüş yaptığınız durumlarda, p:commandButton‘a  ajax="false" demezseniz, “Ekranlarımda butonlar ilk tıklamamda çalışmıyor, kütüphanede bug mı var ?” gibi bir şikayette bulunabilirsiniz. Çünkü navigasyon ile geldiğiniz ekranlarda, butona ilk tıklamanızda bean’iniz initialize olmaz. Bir önceki ekranın bean’ini kullanıyordur.

2- p:inputtext, p:selectOnemenu gibi, EditableValueHolder interface’ini implement etmiş komponentlerde, sıkça valueChangeListener kullanılır. Listener metotlarının tetiklenmesi için, eklenmesi gerekir. Tabi isteğinize göre process, update yada listener attribute’lerini kullanabilirsiniz.

3-ajax=”false” attribute’üne sahip olmayan bir p:commandButton ile yaptığınız navigasyon ile geldiğiniz ekranda, bir komponenti, set eder yada herhangi bir şekilde yeni geldiğiniz ekranda, ajax çalıştırırsanız, ekrandaki komponentleri kullanamıyor olabilirsiniz 🙂 Tabi bu her durumda olmuyor, nedenini sorumlularına sormak lazım !

( 1504 )

  • 0
  • 431

Leave your comment